تبلیغات
Armita - رفتن به سمت مرکز کره زمین

Armita

یه وبلاگی که توش همه چی پیدا میشه

 

رفتن به سمت مرکز کره زمین و جان سالم به در بردن کاملاً غیر ممکن است. هسته زمین حدود ۹۰۰۰ درجه فارنهایت حرارت دارد، چیزی به اندازه حرارت سطح خورشید، و هر کسی که نزدیک آنجا باشد به سرعت بریان میشود. پس از آن نوبت به فشار میرسد، فشاری که تقریباً سه میلیون برابر آن چیزی است که روی سطح زمین تجربه می‌کنید؛ چنین نیرویی شما را مچاله میکند. از این جزئیات بگذریم. زمانی که پا به مرکز زمین بگذارید قوانین فیزیک جالب تر از آن می شود که تصور میکنید

درک جاذبه، همان نیروی کشش میان اجسام، در موقعیتی که بسیار عجیب است مفهومی کلیدی خواهد داشت. قدرت نیروی جاذبه بر اساس جِرم یک جسم و فاصله آن با جسم دیگر تعیین میشود (پس جِرم متراکم‌تر و فاصله نزدیک‌تر به معنای نیروی بیشتر است). تنها نیروی کافی که باعث میشود ما جاذبه را به سمت پایین احساس کنیم از جِرم زمین دریافت می شود.

در مرکز زمین همه چیز متفاوت است. از آنجا که زمین تقریباً کروی است، نیروی جاذبه از همه جهات یکدیگر را خنثی می‌کنند. طبق گفته گیزا گیوک، مدیر بخش ستاره‌شناسی در افلاک‌نمای شیکاگو: "در مرکز زمین، شما از همه طرف کشیده میشوید و در نتیجه بدون وزن و معلق خواهید بود."

اما چه اتفاقی می‌افتد اگر بخواهید مثلا با استفاده از نربانی بسیار بلند که به لس‌آنجلس ختم میشود، مرکز تا سطح زمین را بالا بروید؟

در مرکز زمین، جاذبه برآمده از جِرم زیر پای شما و آنچه تا آن سمت کره زمین یعنی اقیانوس هند (نقطه مقابل لس‌آنجلس) ادامه دارد، شما را به سمت پایین و نیرویی مشابه نیز به سمت بالا می‌کشاند. پس از بالا رفتن از چند پلکان نردبان، میزان جاذبه‌ای که شما را به سمت اقیانوس هند می‌کشاند همچنان تقریباً صفر است و هنوز احساس بی وزنی می‌کنید. اما هرچه بالاتر میروید از میزان جِرم بالای سر شما کاسته شده و به آنچه زیر پای شما قرار دارد افزوده میشود. فشاری که شما را به سمت هسته زمین می کشاند بیشتر و بیشتر شده و دیگر احساس بی وزنی سابق را نخواهید داشت و این حالت تا جایی ادامه پیدا می کند که به سمت زمین رسیده‌اید و همچنان که به علامت بزرگ هالیوود خیره شده اید، دوباره احساس سنگینی می کنید


نوشته شده در 1393/06/17 ساعت 07:32 توسط armita shahbazkia نظرات |


(تعداد کل صفحات:[cb:pages_total]) [cb:pages_no]
Design By : Pars Skin